Прилуцькі Броварки: історія старовинної садиби та її таємниць
На Чернігівщині є свої Бровари, точніше – Броварки.
Це не окремий населений пункт, як, наприклад, у Полтавській чи Черкаській областях, а одна з історичних частин міста Прилуки. Окрім переважно одноповерхової житлової забудови, тут є одна цікава будівля – мурований одноповерховий будинок у стилі модерн, збудований наприкінці ХІХ століття.

Місцеві мешканці знають його як приміщення, де нині розташований відділ поліції та філія стандартметрології. Колись тут були бібліотека, дитяча лікарня, а ще раніше – райком комсомолу, що для сучасної молоді вже майже забуте. Однак ця понад столітня будівля пережила і значно страшніших “квартирантів”: у роки Другої світової війни тут діяло гестапо, а до війни – Прилуцьке відділення ДПУ з катівнями у підвалі.
Власником цього маєтку був Володимир Васильович Тарновський – молодший син та брат відомих меценатів Тарновських. Він будував його як житловий будинок і навіть почав створювати власну мистецьку галерею, збираючи живопис і скульптури західноєвропейських майстрів. На території садиби були дерев’яний флігель (не зберігся), господарські будівлі та декоративний парк з екзотичними рослинами. Від вулиці обійстя відокремлював цегляний мур зі стрільчатою готичною брамою, яка й досі збереглася.


На жаль, колекція Володимира Тарновського зникла – ймовірно, була розграбована або знищена після Жовтневого перевороту 1917 року. Сама будівля багато разів змінювала власників і зрештою була націоналізована у 1920-х роках.
Про цей та інші факти з історії Прилук можна дізнатися в Прилуцькому краєзнавчому музеї імені В. І. Маслова. А для шанувальників роду Тарновських багато цікавого є у Чернігівському обласному історичному музеї ім. В.В. Тарновського та Національному історико-архітектурному заповіднику “Качанівка”.