27 листопада за новим церковним календарем згадують преподобного Романа Антіохійського і відзначають день пам’яті чудотворної ікони Божої Матері “Знамення” – однієї з найшанованіших у православ’ї. У народному календарі – Романів день. Про традиції свята, заборони, народні прикмети та кого вшановують 27 листопада за старим стилем – розповідаємо в матеріалі.
27 листопада 2023 року – яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем
27 листопада (10 грудня за старим стилем) – день пам’яті преподобного Романа Антіохійського і чудотворної ікони Божої Матері “Знамення”.
Роман Антіохійський народився в Кілікійському місті Росс, а потім переїхав до Антіохії. Тут він прийняв чернецтво і вирішив усе своє життя присвятити Богу. Відомо, що жив Роман у маленькому приміщенні, вогонь ніколи не запалював, харчувався хлібом із сіллю та водою. Також ще з юного віку він перестав стригти волосся, тому до кінця життя воно обвивало його тулуб. Носив Роман сорочку-власяницю та вериги.
Прославився святий тим, що володів даром чудотворення, зцілював від важких хвороб і врятував від смерті багатьох людей.
***
Чудотворний образ ікони Божої матері “Знамення” був створений у другій чверті XII століття. У XVI столітті її оновили, і від первісного стародавнього живопису залишилися лише деталі: фрагменти мафорію і сукні Богородиці та медальйона навколо образу немовляти Ісуса. Свою назву – “Знамення” – ікона отримала після чудесного знамення від Новгородської ікони, що сталося 1170 року. На той час війська князя Андрія Боголюбського взяли в облогу Великий Новгород. Коли в людей не залишалося надії на порятунок, архієпископ Новгородський почув голос Діви Марії – вона веліла винести ікону “Знамення” з церкви й обійти з нею кріпосну стіну. У цей момент одна зі стріл влучила в ікону, і з Її очей полилися сльози. Воїни, які взяли місто в облогу, стали кидати зброю і в паніці тікати. Після цього випадку почали відзначати річницю дива від ікони.
На іконі “Знамення” зображено Божу Матір під час читання молитви: її руки підняті вгору, а на грудях – Немовля.
Свято 27 листопада за старим стилем – день пам’яті святого Пилипа, одного з 12 апостолів Ісуса Христа. Раніше ми розповідали, що можна і не можна робити на церковне свято 14 листопада.
Про що говорять прикмети на 27 листопада
За прикметами дня судили, яким буде врожай наступного року та погода найближчим часом:
- якщо вранці іній – буде гарний урожай вівса;
- день теплий видався – наступний рік виявиться неврожайним, а літо – дощовим;
- сніг пішов – травень буде непогожим;
- ворони розкричалися – чекай відлиги.
У народному календарі 27 листопада – свято Романів день. Вважалося, що якщо в цей час стати обличчям до вітру, всі негаразди підуть разом із ним.
Що не можна робити 27 листопада
У цей день є низка заборон. Що сьогодні не можна робити:
- лихословити, сваритися;
- пліткувати;
- відмовляти в допомозі;
- користуватися гострими і колючими предметами;
- шити і в’язати.
За народними прикметами цього дня не слід також запрошувати в дім хворих і жебраків – щоб не накликати на себе біди. Шити і в’язати заборонялося, бо вважалося, що можна “зашити” тепло, і почнуться люті морози.
Що можна робити 27 листопада
Іконі Божої Матері “Знамення” моляться в різних життєвих ситуаціях – просять про мир, порятунок від воєн, захист від недоброзичливців, ворогів, стихійних лих, пожеж, зміцнення сім’ї. Також святий образ допомагає боротися з важкими хронічними хворобами і дарує зцілення.
За народними прикметами цього дня добре зробити прибирання – вважається, що з винесеним сміттям можна позбутися неприємностей і проблем.
Тим, хто дотримується посту, цього дня дозволяється гаряча їжа без олії. Раніше ми публікували детальний календар харчування на Різдвяний піст по днях.
27 листопада – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Василь, Яків, Іван, Микола, Всеволод, Роман, Борис, Гавриїл, Федір, Сергій.